Ostatnie lata pokazują, że automatyka przemysłowa jest czymś, o czym nasi przodkowie nawet nie śmieli marzyć. To, w jaki sposób maszyny są już w stanie zastąpić człowieka, jest coraz bardziej zaskakujące. Jak w takim razie scharakteryzować automatykę przemysłową i czy rzeczywiście nowoczesne rozwiązania i technologie są niczym wygrana na loterii?
Poprzez automatykę przemysłową rozumiemy specjalność, której głównym zadaniem jest kontrolowanie, manewrowanie i stanie na straży działania wszelkiej maści maszyn, co w ostateczności prowadzi do tego, że człowiek zostaje odciążony ze wszystkich obowiązków, jego pomoc nie jest już wtedy właściwie potrzebna, a jego codzienne zadania przejmują właśnie maszyny. Co dodatkowo ciekawe, proces automatyzacji daje pewność, że wytworzone produkty są odpowiedniej jakości. Z resztą, jak się okazuje, wiele aplikacji powstałych w dzisiejszych czasach, ze względu na złożoność oraz stopień skomplikowania, nie miałaby racji bytu (dotyczy to najczęściej elektroniki jako takiej), gdyby nie wspomniana wyżej automatyka przemysłowa.
Optymalizacja produkcji
Co zatem warto, żeby znajdowało się w firmie, co znacznie usprawni jej codzienną produkcję? Zdecydowanie, należy tutaj zwrócić uwagę na programowalny sterownik logiczny (PSL) Unitronics oraz oprogramowanie SCADA. Ich zainstalowanie umożliwi posiadanie wglądu do analiz pomiarowych, a co więcej sprawi, że będzie możliwy dostęp do przedstawienia graficznego wszystkich procesów, a nazbierane dane będą wreszcie mogły być bezproblemowo przechowywane i zarchiwizowane na przyszłość. Mamy tutaj zatem co najmniej potrójną zaletę – najpierw maszyna wykona przydzielone do tej pory człowiekowi zadania, dane zostaną zgromadzone i przechowywane, a na dodatek na samym początku jest wstępna możliwość zwizualizowania sobie efektu końcowego.
Zalety i wady automatyki przemysłowej
Chociaż u niektórych osób wciąż jeszcze budzi respekt i mały niepokój, automatyka przemysłowa to w głównej mierze szereg korzyści. Korzystanie z nich jest całkowicie bezpieczne, opłacalne oraz elastyczne (dostosowuje się do naszych potrzeb). Efekt ostateczny jest znakomitej jakości, a sam proces tworzenia niezwykle dokładny i precyzyjny.
Jak się jednak nietrudno domyślić, zdarzają się małe wyjątki i tak np. mogą pojawić się mniejsze, ale też i większe awarie maszyn, błędy procesowe czy też najzwyczajniej w świecie błąd ludzki, który w ostateczności może doprowadzić do niezamierzonego efektu końcowego, ale są to błędy wpisane w ogólne ryzyko produkcyjne i nie zdarzają się one często.
Jak wdrożyć automatykę przemysłową
Zaplanowanie i chęć wdrożenia automatyki przemysłowej do danego zakładu to jedno. Jak jednak wyglądają wszystkie kroki i co dokładnie należy zrobić, żeby uzyskać oczekiwany efekt? Z pewnością najważniejszym etapem jest zwrócenie się o pomoc do oświadczonej firmy, która przeprowadzi nas przez cały proces od początku do końca. Doskonałym przykładem może być tutaj firma MW Control, której doświadczeni pracownicy pomogą nam zamontować wszystko, co potrzeba, żeby nasz zakład mógł cieszyć się lepszymi rezultatami. Przeprowadzą nas oni przez projektowanie danej instalacji, jej budowę, zaprogramowanie sterowników, bez których cały proces nie miałby jak się odbyć oraz wreszcie zaprojektowanie szaf sterowniczych, które zapewnią m.in prawidłowe rozdzielenie energii.
Oczywiście wszystko jest gruntownie sprawdzane i testowane i dopiero, kiedy jest pewność, że projekt jest gotowy do użytku, przekazuje się go dalej. Warto tutaj również dodać, że firma MW Control otrzymała Certyfikat Srebrnego Partnera firmy Astor, a to jedynie potwierdza jej ogromne doświadczenie oraz wysoką jakość świadczonych usług.